سرکه

سرکه یک نوع اسید استیک رقیق و ناخالص است. هم به صورت صنعتی از تخمیر شراب یا هر نوع ماده الکلی که الکل آن به اسید استیک تبدیل شده باشد تولید می‌شود هم در خانه می‌توان سرکه تولید کرد.

برای تهیه سرکه انگور در خانه آب انگور را می‌گیریم یا انگور را له می‌کنیم و می‌ریزیم درون ظرفی. بعد ده درصد آب انگورمان سرکه می‌ریزیم و در ظرفمان را خوب می‌بندیم و در جای گرمی قرار می‌دهیم تا برسد.

از میوه‌های دیگر هم می‌شود به همین منوال سرکه درست کرد. سرکه سیب، سرکه انار و سرکه خرما همه را می‌توان به همین روش خانگی درست کرد.

خواص سرکه:

*سرکه از نظر طبیعت سرد و خشک است.

*سرکه قابض و خشک‌کننده رطوبت‌هاست.

*خوردن سرکه به تنهایی براي قطع خونریزي داخلی، کمک به هضم غذا، تحریک اشتها، قطع صفرا و رساندن تأثیر داروها به طحال بسیار نافع است.

*سرکه غذا را ضدعفونی می‌کند و املاح مضر آن را برطرف می‌کند.

*مالیدن سرکه براي سوختگی آتش، جلوگیري از گسترش زخم‌هاي عفونی، اگزماي متقرح و خارش بدن نافع است.

*ریختن سرکه روي عضو در محل گزیدن جانوران سمّی و براي جلوگیري از خون‌ریزي خارجی و قطع جریان آن

مفید است.

سرکه انگبین چیست؟

سرکه انگبین یا همان سکنجبین یکی از آن داروهای معروف طب سنتی و یکی از شربت‌های اصیل و گوارای ایرانی است که در طب سنتی بسیار کاربرد دارد. سرکه انگبین را می‌توان به راحتی تهیه کرد:

یک لیوان آب را با ۴ لیوان عسل و یک لیوان سرکه انگور طبیعی و یک لیوان عرق نعنا مخلوط کنید و ۵ دقیقه بجوشانید.  درباره سرکه انگبین در مطلب نعنا بیشتر توضیح داده‌ایم.

برای اینکه بعد از غذاهای سرد سردی‌تان نکند بهتر است کمی شربت سنکنجبین نوش جان کنید.

چند نسخه طب سنتی با سرکه:

*برای درمان سردردهای گرم یا سردردهای ناشی از آفتاب‌زدگی یا گرمازدگی: سرکه را به تنهایی با با روغن زیتون به سرتان بمالید.

همین‌طور کمپرس سرکه یا کمپرس سرکه که در گلاب جوشانیده باشند روي پیشانی براي موارد گفته شده نافع و مفید است.

گلاب

*برای ورم گلو و حلق: با سرکه رقیق بخور بگیرید.

*برای تسریع جذب خون‌مردگی: سرکه را با عسل مخلوط کنید و روی پوست محل خون‌مردگی بگذارید.

*برای درمان گوش درد: در گوشتان یک قطره سرکه بریزید.

*برای تقویت شنوایی و باز شدن گرفتگی‌های گوش: بخور سرکه در گوش توصیه می‌شود.

،برای درمان شپش سر: سرکه را گرم کرده و روی سر خود بمالید. حوله یا کلاهی روی سر خود بگذارید و ۳۰ دقیقه صبر کنید بعد سر را بشویید.

*برای درمان شوره سر: یک سوم لیوان سرکه انگبین را با دو سوم آب مخلوط کنید و شب‌ها قبل از خواب میل کنید.

می توانید برای این منظور بعد از شامپو زدن به موهایتان یک بار هم مو را با سرکه بشویید و بگذارید سرکه یک ربعی روی سرتان بماند. برای اینکه درمان را کامل کنید باید ماهی یک بار حجامت عام انجام دهید.

راهکار دیگر این است که چند قطره‌ای سرکه و کمی زنجبیل به آب چغندر اضافه کنید و روی پوست سر بگذارید.

*برای درمان زگیل تناسلی: ۴ ماه شبی یک لیوان سرکه انگبین مصرف کنید.

سیاهدانه نیمکوب را با سرکه مخلوط کنید و روی محل زگیل قرار دهید.

۱۴ روز محل زگیل را کیسه بکشید و بعد با سرکه بشویید.

*برای از بین بردن فرورفتگی جای جوش: سدر و سرکه را مخلوط کنید و با لیف روی محل‌های فرورفتگی بمالید.

می‌توانید از ماسک سرکه و سیاهدانه هم استفاده کنید.

*برای درمان تیرگی زیر چشم: شب‌ها قبل از خواب یک سوم لیوان سرکه انگبین را با آب مخلوط کنید و نوش جان.

نکات:

*سرکه برای افراد سالخورده، افرادی سوداوی مزاج، سردمزاجان و مبتلایان به بیماری‌های ریوی، درد مفاصل و ضعف اعضای داخلی شکم مضر است و باعث ضعف نیروی جنسی، ضعف اعصاب، ضعف دید چشم و لاغری در این افراد می‌شود.

این افراد اگر می‌خواهند سرکه بخورند با ابگوشت چرب یا شیرینی‌ها و ادویه‌جات گرم و عسل سرکه میل کنند.

*مقدار خوراک سرکه ۳۵ گرم است.

* در بعضی موارد می‌توان به جای سرکه از آب لیمو استفاده کرد.

سلامت باشید.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.