تاثیر چشمگیر گیاهان دارویی بر درمان زخم معده

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند. اما آیا می‌دانید زخم معده چیست؟ علل و علائم بروز زخم معده کدامند و برای پیشگیری و درمان زخم معده از کدام گیاهان دارویی می‌شود استفاده کرد؟

زخم معده، همان زخم شدن دیواره‌ی داخلی معده یا ابتدای روده کوچک است. اسید معده زیاد ترشح می‌شود و مخاط معده توان مقاومت در برابرش را ندارد و از بین می‌رود و سلول ها آسیب می‌بینند.

علل

 علل زخم معده متفاوتند. ممکن است غذای دست‌خورده یا لیوان دهان زده کسی را استفاده کرده باشیم و به باکتری “هلیکوباکتر پیلوری” که از طریق بزاق منتقل می‌شود آلوده شده باشیم. ممکن است مصرف زیاد سیگار و الکل دچارمان کرده باشد. ممکن است خوردن غذاهای سنگین ،نجویدن درست غذا و خوردن غذا در وعده‌های غذایی نامنظم باعث ایجاد این بیماری در ما شده باشد. ممکن است داروهای خاصی مثل بروفن ، ایبو پروفن، پروکسین و …  مصرف کنیم یا حتی فقط زیادی حرص و جوش خورده باشیم.

علائم

بالاخره و به هر ترتیب زخم معده با علائمی به سراغ آدم می‌آید. علائمی نظیر احساس درد در ناحیه بالایی شکم، سوزش معده، تهوع یا استفراغ، بی اشتهایی و یا حتی در شرایط حادتر، وجود خون در مدفوع ( که مدفوع را سیاه می‌کند یا رگه‌هایی از خون در مدفوع دیده می‌شود)خون بالاآوردن ( که می‌تواند به شکل لخته‌های خون یا حتی تکه‌های قهوه‌ای به شک تفاله چای باشد) و کاهش وزن که از کم اشتهایی و اختلال در سیستم گوارشی ریشه می‌گیرد.

زخم معده

این عوامل هشداری برای ما هستند که درد معده‌مان را جدی بگیریم و فکری به حالش بکنیم تا حادتر و خطرناک‌تر نشود. زخم معده در شرایط بحرانی ممکن است باعث سوراخ شدن معده یا بسته شدن راه معده به دلیل ورم حاصله از زخم شود.

اما چه کار کنیم که زخم معده نگیریم ؟

یادمان باشد که بخش قابل توجهی از علل ابتلا به زخم معده برخاسته از سبک زندگی ماست. شاید بهتر باشد سیگار کشیدن را کنار بگذاریم. از خیر مشروبات الکلی بگذریم. انقدر حرص و جوش مسائل بی‌اهمیت را نخوریم. به زندگی‌مان نظم و ترتیبی بدهیم. فست‌فود و غذاهای چرب و سنگین را کنار بگذاریم و رعایت بهداشت را جدی بگیریم.

اما راه حل گیاهان دارویی برای زخم معده چیست ؟

 • شیرین بیان: خوردن دم‌کرده ریشه شیرین بیان، عصاره ریشه یا آبی که ریشه را در آن خیسانده‌ایم برای زخم معده و زخم اثنی‌عشر بسیار مفید و مجرب است.
 • ذغال اخته: خوردن میوه رسیده ذغال اخته برای التیام زخم معده و تقویت معده بسیار مفید است.
 • سرو خمره‌ای: عصاره تازه برگ سرو خمره‌ای یا دم‌کرده آن بسیار برای درمان زخم معده و اثنی‌عشر کارساز است.
 • پیچ امین الدوله: عرق برگ و گل‌های پیچ امین‌الدوله برای زخم معده و اثنی‌عشر مفید است.
 • آبرون کبیر: برای التیام زخم‌های معده خوردن آبرون کبیر هم کارساز است.
 • پنیرک: دم‌کرده شاخه و برگ پنیرک با شکر را بخورید تا زخم معده تان بهتر شود.
 • شاماخ: از گیاه شاماخ هم برای درمان زخم معده و روده استفاده می‌شود.
 • آذان الحمار: در فرانسه برای درمان زخم معده ریشه گیاه آذان الحمار را می‌خورند. صد گرم از ریشه خشک گیاه را در یک لیتر آب جوش می‌ریزند و می‌گذارند یک شب بماند. بعد روزی دو فنجان مصرف می‌کنند. یا ۲۰ گرم ریشه خشک آذان الحمار را در ۱۰۰۰ گرم آب جوش دم می‌کنند. دم کرده را صاف می‌کنند و می‌نوشند.
 • برگ بلوط:باید ۲۰ گرم برگ خشک بلوط را اگر به نسبت‌های مساوی با برگ‌های بادرنجبویه، اوکالیپتوس و گزنه سفید مخلوط کرده در یک لیتر آ ب گرم بخیسانیم و پس از چند ساعت با فشار صاف کنیم و هر بار یک فنجان قبل از هر غذا بخوریم تا حال معده‌مان حسابی جا بیاید.
 • شنگ: خوردن عصاره شنگ برای درمان زخم معده و تقویت معده مفید است.
 • عسل: عسل که برای هر درد بی درمان دواست ولی اگر یک ماه پیاپی هر روز یک قاشق عسل بدون نان و آهسته آهسته بخورید باعث التیام زخم معده‌تان می شود.
 • موز: خوردن موز هم با خاصیت ضد باکتریایی که دارد برای التیام زخم معده توصیه می‌شود.
 • بابونه: چای بابونه بنوشید. ناشتا یک لیوان چای بابونه غلیط ( یک لیوان آب جوش به همراه چهار قاشق چایخوری بابونه ) بنوشید و بعد یک ربعی دراز بکشید و بعد روز عادی‌تان را با خوردن صبحانه آغاز کنید.
 • نارگیل: خوردن شیره نارگیل و آب نارگیل هم می تواند در درمان زخم معده اثرگذار باشد.
 • شنبلیله: با خیس کردن دانه شنبلیله در آب مایع لعاب داری درست کنید که نوشیدنش باعث تولید دوباره و سریع تر مخاط معده‌تان می‌شود و زخم معده‌تان را درمان می‌کند.
 • سیر: سیر با خاصیت ضد باکتریایی‌اش به درمان زخم معده کمک می‌کند.
 • زنجبیل: یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل خشک شده یا دو قاشق زنجبیل تازه رنده شده را با آب جوش پنج دقیقه‌ای با دمای ملایم دم کنید. بعد با عسل نوش جان کنید. می توانید دم‌کرده را در یخچال هم نگه‌داری کنید و گاه و بیگاه سری به آن بزنید.
 • بادام: بادام دوست همیشگی معده تان است پس فراموشش نکنید.
 • زخم معده

بگذارید این دو مورد آخر را هم به نباید‌ها اختصاص دهیم :

 • چای، قهوه و نوشیدنی های گاز دار نخورید. چای ترشح اسید معده را تحریک می‌کند و دشمن زخم معده است. مشروبات الکلی را که اصلا اسمش را نیاورید.
 • شیر نخورید. در گذشته تصور می‌شد که شیر برای زخم معده مفید است اما امروز تحقیقات نشان داده که خوردن شیر نه تنها برای درمان مفید نیست بلکه خود باعث بدتر شدن زخم معده می‌شود.

امیدوارم با استفاده از این گیاهان دارویی همه از زخم معده در امان باشیم.

با عضویت در کانال تلگرام ما از آخرین مقالات مطلع شوید.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.