کنجد

حرف کنجد که می‌شود، یاد نان بربری‌های خاشخاشی صبحانه می‌افتیم که چه طعم فوق‌العاده‌ای به صبحانه‌مان می‌بخشد. اما با بیشتر شناختن این گیاه دارویی درجه یک، تصمیم می‌گیریم که از دانه کنجد، روغن کنجد و ارده آن بسیار بیشتر استفاده کنیم:

کنجد چیست؟

کنجد نام گیاهی یک ساله با ارتفاع ۶۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر با گل‌های سفید و قرمز و برگ‌های بیضی و دراز و نوک تیز است. میوه آن مثل کپسولی پر است از دانه‌های کنجد. دانه‌های کنجد مرغوب سفیدند اما کنجد قهوه‌ای و سیاه هم داریم.

در کتاب‌های طب سنتی به کجد سمسم که شبیه اسم انگلیسی آن sesame است می‌گویند. وطن اصلی گیاه کنجد هند است اما در مناطق مختلف دنیا از جمله ایران نیز کشت می‌شود. از نظر ترکیبات شیمیایی در کنجد حدود ۵۰ درصد روغن ثابت و کولین و فیتین و گلوبولین و سزامین و النزوئلا و یک آمینواسید به نام آرژینین وجود دارد.

خواص کنجد چیست؟

* دانه کنجد گرم و تر است.

* کنجد بازکننده گرفتگی‌ها و رفع‌کننده خشونت حلق است و صدا را نرم می‌کند.

* نرم‌کننده روده‌ها و مقعده است.

* کنجد ضددرد و التهاب استخوان هاست.

* شیره کوبیده کنجد با نبات اگر مدتی خورده شود براي رفع سوزش معده و مري و براي نرم کردن معده و روده‌ها و دفع سنگ کلیه نافع است.

* خوردن کنجد برای رفع کم خونی توصیه می‌شود.

* کنجد اگر با بذر کتان خورده شود براي تقویت نیروي جنسی و ازدیاد اسپرم مفید است.

* ضماد کنجد محلل ورم‌ها، نرم‌کننده پوست، رفع‌کننده آثار کبودي و سیاهی پوست، گره عصب و سوختگی آتش و بعد از سوختگی مانع تاول زدن و مسکن درد آن است.

* کنجد سوزش مجاری ادراری را رفع می‌کند.

* کنجد درد های قاعدگی را کاهش می دهد.

* کنجد سرشار از کلسیم است و مصرف آن به کسانی که به هر دلیلی لبنیات نمی‌خورند بیشتر توصیه می‌شود.

و …

نکات :

* کنجد دیرهضم است پس سعی کنید آن را بوداده با عسل بخورید.

*مقدار خوراک کنجد تا ۲۰ گرم است.

*از نظر خواص تخم کتان جایگزین خوبی برای کنجد است.

ارده:

 یکی از فراورده‌های معروف و محبوب و بسیار مفید کنجد ارده کنجد است. برای تهیه ارده، کنجد پوست گرفته بریان که روغن آن را نگرفته باشند را نرم می سایند تا به صورت مایع درآید. ارده یک صبحانه عالی و کامل است که مخصوصا برای بچه‌ها به همراه عسل یا شیره انگور توصیه می‌شود.

arde

خواص ارده:

*طبیعت ارده گرم و تر است.

*ارده براي تقویت نیروي جنسی و تقویت بدن مفید است.

*ارده نرم‌کننده سفتی‌ها و ورم‌هاي سفت داخلی و خارجی است، دمل‌ها را نیز نرم می‌کند و مسکن درد آن است.

*ارده براي نرم کردن سینه مفید است.

*ارده ملین و مسهل است.

* و مدر و  قاعده‌آور نیز هست.

و …

نکته:

ارده اگر به طورغلیظ خورده شود دیرهضم و سنگین است و اشتها را از بین می‌برد براي رفع این عوارض آن را باید با عسل و سرکه مخلوط کرد و خورد.

 

چند نسخه طب سنتی با کنجد:

 

*برای تقویت نیروی جنسی و چاق شدن: کنجد را با هم‌وزن آن شکر و خشخاش و نصف وزن آن مغز بادام

بی‌پوست مخلوط کرده و هر روز در حدود ۳۰ گرم بخورید.

*برای عضله سازی و اضافه کردن وزن : روزانه ۱ قاشق غذاخوری کنجد را با ۲ قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و ناشتا بخورید.

نسخه دیگر: نصف قاشق چایخوری کنجد را با ۵ عدد انجیر ۱ لیوان شیر و ۱۰ عدد بادام در میکسر بریزید و وقتی خوب مخلوط شد با کمی دارچین نوش جان کنید.

*برای قطع خون بواسیر: ۸ گرم کنجد را با ۴ گرم گردو نوش جان کنید.

*برای رفع قولنج: کنجد را بسایید و با سرکه نوش جان کنید.

* برای درمان ترک خوردگی لب‌ها: شب‌ها ناف خود را با ارده کنجد چرب کنید.

*برای رشد موی سر و سیاهی مو: آب برگ گیاه کنجد را به موهایتان بمالید.

*برای رفع شوره سر، سیاهی مو و رشد موها: ریشه گیاه کنجد را در آب بجوشانید و با آن آب موي سرتان را بشویید.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.