روغن کنجد

در مقاله قبل درباره خواص کنجد بحث کردیم. روغن کنجد یکی از بهترین روغن های گیاهی است که خواص فوق العاده ای دارد.

 

روغن کنجد:

 روغن کنجد روغن مایع خوبی است. در ترکیب آن حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از گلیسریدهاي اسیدهاي چرب مایع و مقدار محدودي در حدود ۱۵ درصد از گلیسریدهاي اسیدهاي چرب جامد وجود دارد.

براي تهیه روغن کنجد پس از اینکه دانه‌ها را خوب شستند که ماده رنگی پوسته دانه از آن خارج شود، دانه‌ها را می‌کوبند و در آب می‌ریزند و به این ترتیب پوست دانه‌هاي کنجد از آن جدا شده به سطح آب می‌آید. پوست را می‌گیرند. پس از آن مغز دانه‌هارا خشک می‌کنند و سپس در موقع روغن‌گیري دانه‌هاي بی‌پوست را در کمی آب جوش می‌ریزند تا به صورت خمیردرآید و با فشار بدون حرارت دادن روغن آن را می‌گیرند. این نوع روغن را که بدون دخالت حرارت گرفته می‌شود، روغن سرد می‌نامند که مقدار روغن در این مرحله ۳۵ تا ۴۵ درصد است و بلافاصله پس از روغن‌گیري مصرف خوراکی دارد.

باقیمانده را روي آتش می‌گذارند و حرارت می‌دهند و در اثر گرما و فشار باز مقداري روغن می‌گیرند این روغن را روغن گرم می‌گویند که بیشتر مصرف صنعتی در صابون‌سازي دارد. از روغن گرم نیز پس از تصفیه می‌توان براي خوراکی استفاده نمود، ولی ارزش غذایی روغن سرد را ندارد.

 در روش‌هاي صنعتی که براي تهیه روغن گیاهی دانه‌ها را بیش از صد درجه حرارت می‌دهند متأسفانه مواد حیاتی و خواص شفابخش آن از دست می‌رود و فقط به عنوان چربی بی‌محتوا قابل مصرف است.

خواص روغن کنجد:

*روغن کنجد از نظر طبیعت گرم و تر است و قدرت خواص آن تا هفت سال می‌ماند.

*خوردن روغن کنجد با داروهاي مناسب بازکننده گرفتگی‌ها و انسداد است.

*دفع را آسان می‌کند و مرطوب‌کننده است.

*براي رفع تنگی نفس و سرفه خشک و زخم ریه از خود دانه کنجد قوي‌تر است.

*روغن کنجد از نظر رفع سوزش مجراي ادراری خاصیتی نظیر دانه کنجد دارد.

*روغن کنجد با اسپرزه براي رفع خشونت پوست و خارش بدن و سوختگی آتش نافع است.

*مالیدن روغن کنجد به صورت، موجب درخشانی و نرم شدن و شفافیت پوست صورت می‌شود.

* اگر محدودیت خوردن گوشت و لبنیات دارید روغن کنجد زیاد مصرف کنید تا کلسیم و آهن مورد نیاز بدنتان را تامین کند.

* روغن کنجد از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند.

* روغن کنجد مانع سکته قلبی می‌شود.

* روغن کنجد ازسرطان سینه پیشگیری می‌کند.

* و کلسترول بد را کاهش می‌دهد.

چند نسخه طب سنتی با روغن کنجد:

*برای  باز شدن انسداد گوش: قطره جوشانده روغن کنجد با فلفل سفید و مصطکی مفید است.

*برای آرام کردن درد گوش نوزاد: ۲ واحد روغن کنجد را با ۱ واحد روغن زیتون مخلوط کنید و هر ۳ ساعت یک بار پشت گوش و پس گردن نوزاد را روغن‌مالی کنید.

*برای رفع ورم چشم: روغن کنجد را با روغن زیتون و زرده تخم مرغ مخلوط و مصرف کنید.

*برای از بین بردن ترک‌های پوستی: روغن کنجد و بابونه را به مقدار مساوی مخلوط کنید و محل ترک‌ها را روزانه با این مخلوط ماساژ دهید.

*برای درمان از بین رفتگی حس بویایی: هر شب روغن کنجد به ملاج بمالید.

*برای رفع نفخ معده: روغن زیتون و کنجد را با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط کنید و بخورید.

*برای رفع شوره سر: روغن کنجد را با کتیرا و تخم مرغ مخلوط کنید و موها را با آن ماساژ دهید و سپس آبکشی کنید.

tragacanth

نکات:

*روغن کنجد هم مانند کنجد دیرهضم است و ممکن است برای افرادی سوداوی مضر باشد و معده را سست کند.

*مقدار خوراک روغن کنجد تا ۸ گرم است.

*بهترین جایگزین روغن کنجد از نظر خواص روغن بادام شیرین است.

برای مصرف روغن کنجد لازم نیست این روغن را فقط به عنوان یک داروی گیاهی مصرف کنید. روغن کنجد را در پخت و پز هم می‌توانید استفاده کنید. می‌توانید موقع دم کردن برنج روغن را روی برنجتان بدهید که عطر خوبی هم به برنجتان می‌دهد یا موقع کشیدن خورشت کمی روغن کنجد به آن اضافه کنید. با آب لیمو یا سرکه و روغن کنجد برای سالادهایتان سس درست کنید و یا حتی به صورت جداگانه کمی روغن کنجد سر غذا بیاورید تا هر کسی خواست کمی روغن کنجد به غذایش اضافه کند. خلاصه از هر روشی برای افزایش مصرف روغن کنجد و جایگزین کردن روغن‌های بازاری بی‌کیفیت با روغن کنجد استفاده کنید.

سلامت باشید.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.