کیفیت زندگی مان را با عرقیات گیاهی افزایش دهیم

کمتر کسی پیدا می‌شود که در خانه‌اش گلاب یا عرق نعنا پیدا نشود. ما ایرانی‌ها به استفاده از عرقیات گیاهی خو گرفته‌ایم اما بسیاری از عرقیات را هم از یاد برده‌ایم. دلمان که پیچ می‌زند یاد عرق نعناء که از بچگی مامان برایمان با آب نبات مخلوط می‌کرد می‌افتیم و بوی گلاب شله زرد مستمان می‌کند اما وقتی توی گرمای تابستان به خانه برمی‌گردیم، از یخچال بطری ماءالشعیر یا شربت پرتقال صنعتی را در‌می‌آوریم سر می‌کشیم، بی آنکه حواسمان به عرق کاسنی و آب لیمو باشد. اما اگر دلتان می‌خواهد بدانید عرقیات گیاهی چطور تهیه می‌شوند، چه خواصی دارند، چه نکاتی را باید در مصرفشان رعایت کرد، برای تقویت هر یک از اعضای بدنمان کدام عرقیات گیاهی را مصرف کنیم و برای دریافت چند روش ساده مصرف روزانه عرقیات گیاهی، با ما همراه باشید.

عرقیات گیاهی را به دو روش سنتی و صنعتی تولید می‌کنند. پایه هر دو روش، تقطیر است. در روش سنتی در دیگ‌های بزرگ مسی آب و آن گیاه خاص، مثلا نعناء یا گل محمدی را می‌ریزند می‌گذارند روی آتش و بعد بخار حاصله وارد لوله‌هایی می شود که در این لوله‌ها بخار، سرد و مایع شده و از دستگاه خارج می‌شود. اگر عرقیات دو آ تشه باشد، دوباره، به جای آب، عرق گرفته شده را با آن گیاه توی دیگ می‌ریزند و دوباره عملیات تقطیر انجام می‌شود. عرقیات دو آتشه تند و تیز ترند و تاثیرشان هم بیشتر است.

عرقیجات

هر یک از عرقیات گیاهی دارای خواص منحصر به فردی هستند. برای درمان انواع بیماری‌ها، برای پیشگیری از مشکلات جسمی و روحی و برای ارتقای سطح زیبایی و سلامتی هر یک از عرقیات گیاهی می توانند تاثیری ویژه داشته باشند:

برای تقویت قلب و دستگاه گردش خون‌تان، عرق بهار نارنج، عرق بیدمشک، عرق سنبل الطیب و عرق کیالک مصرف کنید.

برای ارتقای کارایی و سلامت سیستم عصبی‌تان، عرق یونجه، عرق زیره، عرق اسطوخودوس، عرق بهارنارنج، عرق بادرنجبویه و عرق بیدمشک مصرف کنید.

برای دستگاه گوارشتان، عرق بادرنجبویه، عرق بومادران، عرق پونه، چهارعرق سرد، چهارعرق گرم، عرق چهل گیاه، عرق خارخاسک، عرق رازیانه، عرق زنیان، عرق زیره، عرق شیرین بیان،عرق گلبهار، عرق مریم گلی، عرق مخلصه، عرق مورد وعرق نعنا مفید است.

برای سلامت پوست و ارتقای زیبایی‌تان، عرق آویشن، عرق کاسنی، عرق گلبهار و عرق مورد کارساز است.

برای اینکه حال روحی‌تان جا بیاید و کلی انرژی بگیرید، عرق بهارنارنج، عرق بیدمشک، عرق شاتره، عرق شنبلیله و عرق یونجه نوش جان کنید.

برای سم زدایی از بدن و کمک به کبدتان، عرق بید، عرق زیره، عرق شاتره، عرق کاسنی، عرق کیالک، عرق مخلصه و عرق یونجه بخورید.

به دستگاه تنفسی عزیزتان، عرق پونه، عرق خارشتر و عرق شیرین بیان هدیه کنید.

اگر می‌خواهید لاغری تان توی ذق نزند، عرق شوید، عرق یونجه،عرق سنبل الطیب و عرق شاتره بخورید.

اگر از چاقی خسته شده‌اید، عرق زیره و عرقیاتی که به دستگاه گوارشتان کمک می‌کند بخورید.

اگر مادری هستید که به سلامتی خود و فرزندش اهمیت می‌دهد، خودتان را به عرق بادرنجبویه، عرق بومادران، عرق رازیانه، عرق زیره و عرق شوید مهمان کنید.

برای سلامت کلیه و مجاری ادراری، عرق خارخاسک، عرق خارشتر، عرق رازیانه، عرق گزنه نوش جان کنید.

و اگر می‌خواهید انواع عفونت ها سراغتان نیاید، به سراغ عرق آویشن، عرق پونه، عرق خارشتر، عرق زنیان، عرق مریم گلی و عرق مورد بروید.

عرقیجات

علاوه بر این، نوشیدن عرقیات گیاهی با وجود رایحه‌ی طبیعی موجود در آن، به خودی خود و فارغ از نوع عرقیات، باعث ایجاد نوعی احساس سرخوشی و لذت در فرد می‌شود. این مولکول های معطر، گیرنده‌های عصبی و هورمون‌ها را تحریک می‌کنند و باعث کاهش استرس و افزایش سلامت جسم و جان می‌شوند.

برای اینکه بتوان از عرقیات سر سفره خانواده استفاده کنیم باید کاری کنیم که همه اعضا از خوردنش لذت ببرند. با مخلوط کردن عرقیات، عسل یا شکر یا آب نبات، زعفران ، آبلیمو و تخم شربتی یا خاکشیر می توان شربت های بسیار خوش عطر و طعمی درست کرد. به طور کلی نباید به میزان زیاد از عرقیات استفاده کنیم . برای هر لیوان شربت، چند قطره یا یک قاشق از عرقیات کافی است. همین طور در زمستان می‌توانیم عرقیات را بعد از ریختن چای در استکان ها، به چایمان اضافه کنیم. می‌شود عرقیات را به آبمیوه یا نوشیدنی های دیگر از جمله دوغ هم اضافه کنیم. میتوان در بعضی سالادها یا غذاها هم از بعضی عرقیات استفاده کرد.

توجه

عرقیات گیاهی چون در دمای بسیار بالا تولید می شوند به صورت عادی نباید دارای هیچ میکروبی باشند اما باید از محل قابل اطمینانی تهیه شوند، کدر نباشند و باید به تاریخ تولیدشان دقت کرد. بعد که به خانه می‌آوریمشان در ظرف‌های شیشه‌ای در جای خشک  و خنک و دور از نور خورشید نگهشان داریم. تاریخ مصرف عرقیات از یک تا سه سال است و بعد از این مدت کم کم فواید و خواصشان را از دست می‌دهند.

توجه داشته باشیم که ما در این مقاله از مصرف عرقیات برای درمان قطعی بحث نکردیم، چرا که برای مصرف عرقیات یا گیاهان دارویی برای درمان هر بیماری به طور خاص، باید با پزشک مشورت کرد. اما با استفاده از عرقیات می‌توان ابتلا به بیماری‌ها را کاهش و کیفیت زندگی را افزایش داد. هر فرد سالم هم به صورت روزانه بدون دستور پزشک نباید بیشتر از یک استکان از هر عرق گیاهی استفاده کند. همین طور اگر باردارید، به بیماری خاصی دچارید یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید باید برای استفاده از عرقیات با پزشک خود مشورت کنید. کودکان زیر دو سال هم نباید به میزان زیاد از عرقیات مصرف کنند.

امیدوارم از امروز به مهمانانتان شربت بهار نارنج و گلاب تعارف کنید تا از هر گونه ناراحتی قلبی و عصبی در امان باشند…

در آبنده بیشتر در مورد خواص هر یک از عرقیات گیاهی صحبت می کنیم …

با عضویت در کانال تلگرام ما از آخرین مقالات مطلع شوید.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.