درمان اسهال

اسهال از آن بیماری‌هایی است که هر کسی تجربه‌اش می‌کند و همان‌قدر که ساده است ممکن است خطرناک باشد. طبیعت مهربان ما برای درمان انواع اسهال پیشنهاد‌های مجرب و تاثیرگذاری دارد. با گیاهان دارویی ضد اسهال و طرز مصرفشان آشنا شوید:

خوراکی‌هایی که برای درمان اسهال مفید است:

ذرت، زالزالک، سیب‌زمینی هندی، فلفل قرمز، ارزن، آلبالو، ترشک کوچک و …

گیاهان دارویی برای درمان اسهال:

* خرفه: مصرف خرفه برای اسهال خونی بسیار موثر و مجرب است.

اگر خرفه را پخته و با کمی پیاز و روغن سرخ نموده و بخورید براي قطع اسهال صفراوي و تقویت روده‌ها و بسیار نافع است بخصوص در فصل‌هاي گرم سال و براي اشخاص گرم‌مزاج.

*برنج: آب برنج ترشحات زیاد اسهال و اسهال خونی را تسکین می‌دهد.

برنج اگر با دوغ تازه و سماق خورده شود آشفتگی و دل به همخوردگی و اسهال صفراوي را آرام می‌نماید.

یک نسخه فوق العاده به خصوص برای بچه های کوچک: دو مشت برنج را در یک لیتر آب بجوشانید و یک قاشق نمک طعام به آن اضافه کنید و به تدریج بخورید محلول جوشانده برنج و نمک، اسهال را در زمان محدودي تسکین می‌دهد و آب بدن را جبران می‌نماید و تخلیه را تنظیم کرده اسهال را درمان می‌کند.

 اگر براي تهیه جوشانده برنج براي مبارزه با اسهال از دانه‌هاي طبیعی برنج قبل از اینکه قشر زردرنگ دانه برنج زیر پوست گرفته شود یعنی از برنج قهوه‌اي استفاده شود، تأثیرش خیلی بیشتر است.

*مو: برگ مو مقوي و قابض و مدر است. جوشانده ۳۰ گرم برگ در هزار گرم آب براي قطع اسهال، مصرف می‌شود. پیچک‌هاي سبز و جوان مو نیز مانند برگ مو، خواصی مشابه آن دارد و معمولا عصاره آن را به تنهایی یا با عصاره برگ مو به مقدار ۳۰ تا ۵۰ گرم در روز برای قطع اسهال ساده و اسهال خونی مصرف می‌کنند.

*ازگیل: طبق نظر حکماي طب سنتی از نظر طبیعت سرد و خشک است و با تانن قابل ملاحظه‌اي که دارد مقوي و قابض است و در رفع اسهال‌هاي ساده بسیار مؤثر است.

شربت ازگیل: در حدود ۲۰۰ گرم ازگیل نارس را از پوست و هسته جدا کرده و گوشت آن را قطه قطعه می‌کنیم و در یک لیتر آب در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌جوشانیم و پس از آن حدود ۵۰ گرم برگ تازه ازگیل را به آن اضافه کرده و به مدت ۴ تا ۵ ساعت دم می‌کنیم و بعدا قند اضافه می کنیم تا به صورت یک شربت غلیظ درآید. از این شربت یکی دو فنجان در شبانه‌روز براي رفع حالت اسهالی و جمع شدن شکم به بچه‌ها می‌دهند.

*بادمجان: برگ‌ها و پوست سیاه میوه بادمجان داروی ضد اسهال خونی است.

بادمجان

*ترب: عصاره له‌شده ریشه ترب ضد اسهال است و برای هضم غذاهای نشاسته دار توصیه می‌شود.

برای قطع اسهال ساده از جوشانده گل‌های خشک ترب و یا تخم بریان شده ترب نیز استفاده می‌کنند.

*ترشک درشت: سرخ کرده ترشک درشت برای درمان اسهال خونی و اسهال صفراوی کاربرد دارد.

*ترشک شیرین: ریشه پاسیانس یا ترشک شیرین برای رفع اسهال مفید است.

*تره: بوداده تخم تره یا تخم تره تیزك اسهال مزمن را قطع می‌کند و شکم روش را بند می‌آورد و گازهاي روده‌ها را تحلیل

می‌برد.

*چغندر: چغندر و شیره برگ‌های تازه آن برای کنترل و درمان اسهال خونی مفید است.

*خیار: خیار سبز نرسیده را با شکر بپزید و به بچه‌هایی که دچار اسهال خونی شده‌اند بدهید.

*ریحان: جوشانده ۴۰گرم ریحان در هزار گرم آب نیز براي اسهال  ساده و خونی نافع است.

می توان تخم ریحان را  نیز که لعابدار است به صورت دم‌کرده در موارد سوزاك و اسهال خونی و اسهال مزمن می‌خورند.

*ریوند: ریوند را در موارد اسهال‌هاي صفراوي و اسهال خونی وبایی بخصوص در ابتداي شروع بیماري که هنوز مدفوع چندان خون آلوده نشده مؤثر و مفید است.

تهیه جوشانده براي دیسانتري وبایی: ریوند نیمکوب ۴ گرم، تارتر ۳۰ گرم جو ۶۰ گرم، آب ۲۵۰۰ گرم را مخلوط کرده بجوشانید تا ۲۰۰۰ گرم باقی بماند و صاف کنید و براي رفع اسهال خونی وبایی فنجان فنجان میل کنید.

*سیر: در طب جدید در تایید طب سنتی اثبات شده است که سیر بر ضد بیماری‌های اسهال ساده و خونی بسیار تاثیرگذار است.

*والک: غده پیازي ریشه والک در بیماري اسهال خونی از نوع آمیبی و سایر انواع بسیار مؤثر است.

*شنگ: شنگ قابض و کمی تلخ است. خونریزي را بند می‌آورد و اسهال خونی و اسهال صفراوي را نیز قطع می‌کند.  ریشه آن از نظر قابض بودن قوي‌تر از برگ آن است.

*کاکوتی: تخم خشک کاکوتی را با ماست یا دوغ مخلوط و برای قطع اسهال خونی میل کنید.

*گشنیز: خوردن عصاره تخم گشنیز به ویژه بوداده آن یا آب خیس‌کرده تخم گشنیز براي اسهال خونی و اسهال ساده نافع است.

*مارچوبه: برگ‌هاي مارچوبه و گل‌هاي گیاه را له کرده و مدت یک شب میگذارند بماند و پس از آن با فشار، عصاره و شیره آن را می‌گیرند و با کمی عسل مخلوط کرده میخورند که براي بند آوردن اسهال ساده و اسهال خونی مفید است.

*مرزه: دم‌کرده ۱۰ گرم مرزه در هزار گرم آب‌جوش اگر چند فنجان خورده شود اثرش فوق العاده اش در درمان اسهال ظاهر می‌شود.

*نعنا: عرق نعنا شاید معروف‌ترین داروی دل‌درد و اسهال باشد. از نعنا براي رفع نفخ، درد شکم، اسهال، سوءهاضمه و ناتوانی‌هاي روده‌ها استفاده می‌شود.

*هویج: عصاره ریشه هویج اسهال‌هاي ساده مزمن و اسهال‌هاي خونی مزمن را درمان می‌کند.

*باقلا: باقلا را اگر با سرکه و آب بپزید و با پوست بخورید اسهال‌هاي حاصل از زخم روده‌ها و اسهال‌هاي مزمن را قطع می‌کند.

*بلال: از جوشانده غشاي برگی که بلال را پوشانیده است با پوست انار براي بند آوردن اسهال اطفال استفاده می‌شود.

*نشاسته: نشاسته غذایی بسیار سریع‌الهضم است و براي اشخاصی که معده ضعیف دارند و اشخاص مبتلا به ورم روده و در اسهال‌هاي ساده، خوردن نشاسته و فرنی بسیار مفید است.

*پسته: در چین مغز پسته را نرم کرده و براي رفع اسهال خونی می‌خورند.

a70f_aks-peste

*فندق: پوست سبز فندق بسیار قابض و یابس است و همین‌طور اگر یک گرم غشاي نازك بین پوست و مغز آن خورده شود اسهال کهنه را قطع می‌کند.

*انار: میوه انار داراي مقدار زیادي تانن و بنابراین قابض است.

 جوشانده میوه یا پوست میوه انار براي معالجه اسهال و اسهال خونی نافع می‌باشد. از پوست میوه انار مخلوط با ادویه معطر مانند میخک  و نظایر آن در موارد اسهال و اسهال خونی استفاده می‌کنند.

*انبه: ازگل انبه و مغز هسته انبه براي قطع اسهال‌هاي سخت استفاده می‌شود.

*آووکادو: از جوشانده برگ‌هاي آووکادو براي رفع دردهاي پشت و بند آوردن اسهال خونی  استفاده می‌شود.

*به: دانه به براي بند آوردن اسهال ساده و اسهال خونی استفاده می‌شود.

رب به ترش نیز قابض است و قی و اسهال را بند می‌آورد.

*توت فرنگی: دم‌کرده برگ توت فرنگی در موارد اسهال و ناراحتی‌هاي مجراي ادرار خورده می‌شود.

جوشانده ۲۰ تا ۳۰ گرم برگ توت فرنگی در هزار گرم آب را یک قاشق سوپ خوری صبح و شب برای درمان اسهال خونی مصرف کنید.

سلامت باشید.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.