خوراکی های ضد یبوست

در طب سنتی می‌گویند یبوست مادر همه بیماری هاست. عوارض یبوست فقط به بیماری‌های روده بزرگ برنمی‌گردد بلکه همه تن شما را درگیر می‌کند. حتی روی اعصاب شما و به تبع آن روابطتتان اثرگذار است، زیبایی‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و خلاصه شاید همه دردسرهای‌تان فقط زیر سر یبوست باشد.

اما چه موقع می‌توانیم بگوییم یبوست داریم. نشانه‌های یبوست چیست؟

آدم‌ها اکثرا می‌دانند که دچار یبوست هستند یا نه. اگر در هفته کمتر از سه بار اجابت مزاج داشته باشیم یا مدفوع خیلی سفت و سخت باشد دچار یبوست شده‌ایم. نشانه‌های دیگر یبوست اینهاست:

احساس فشار شدید در هنگام حرکات روده‌ای

احساس تخلیه ناکامل مدفوع

احتیاج به کمک گرفتن از دست برای تخلیه مدفوع

احساس مسدود بودن مقعد

خوشبختانه اکثر انواع یبوست به راحتی با پیشنهادات بسیار ساده طب سنتی قابل درمان است. خوراکی‌های زیادی هستند که به عنوان ملین اگر در رژیم غذایی‌تان قرار گیرند می‌توانند به درمانتان کمک کنند. داشتن رژیم غذایی پرالیاف اولین و دردسترس‌ترین راه حل است. هر چه الیاف بیشتری مصرف کنید کمتر در معرض یبوست هستید.

این خوراکی ها را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید:

سبوس گندم

سبوس گندم مهمترین و مؤثرترین ماده طبیعی براي رفع یبوست است و به عقیده غالب کارشناسان و دانشمندان رفع یبوست پایه

اصلی پیشگیري بواسیر، واریس، فتق و تا حدودي سرطان روده بزرگ می‌باشد. سبوس گندم غنی‌ترین منبع الیاف گیاهی غیر قابل حل می‌باشد و مطلقا هیچ ماده یا دارویی در این مورد رقیب سبوس گندم نیست.

مهم‌ترین خاصیت سبوس گندم این است که حجم و غلظت مدفوع و سهولت دفع را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود مدفوع نرم و سنگین و قالبی شده و به سرعت و به راحتی از کولون خارج و سلامت روده بزرگ را تضمین می‌کند.

*برای اصلاح یبوست مزمن به طور متوسط روزانه ۳ قاشق سوپخوری سبوس گندم به همراه مقدار کافی آب نوش جان کنید. اگر دو برابر این مقدار خورده شود ممکن است ایجاد اسهال نماید.

*مقدار خوراك سبوس گندم براي اینکه تأثیر لازم را منعکس سازد در اشخاص مختلف بسیار متفاوت است. در برخی اشخاص حتی تا شش برابر بیشتر از سایرین خوراك سبوس لازم است تا تغییري در سهولت و دفع و افزایش حجم مدفوع ایجاد شود

اگر شما مبتلا به یبوست مزمن هستید به مقدار بیشتر سبوس گندم براي رفع یبوست و دفع منظم‌تر و راحت‌تر نیاز دارید. در مقایسه با سایر اشخاص که از این نظر مسئله‌اي ندارند..

*معمولا هرچه سبوس کمتر کوبیده و نرم شود یعنی هرچه درشت‌تر باشد اثرش بیشتر است.

*سعی شود که سبوس به تدریج به غذا اضافه شود یعنی از مقدار کم شروع و به تدریج مقدار آن زیاد شود و هیچ‌وقت از

ابتدا مقدار زیادي سبوس خورده نشود.

می‌توانید از دم‌کرده سبوس گندم نیز برای رفع یبوست‌های ناشی از نارسایی کبد استفاده کنید: ۵۰ گرم سبوس گندم را در یک لیتر آب جوش دم کنید و با کمی عسل میل کنید

1200-68773777-wheat-germ

آلو

تقریبا اغلب مردم می‌دانند آلو یک ملین بسیار عالی است و آلو خشک در هر کوي و برزن در تمام دنیا به عنوان ملیّن در معرض فروش قرار دارد. این تصور عمومی از نظر علمی نیز ثابت شده است. این خاصیت فوق العاده آلو را دانشمندان به خاطر وجود منیزیم بالا در کنار سایر مواد مغذی این میوه می‌دانند. بر این اساس هلو و زردآلو هم که منیزیم کمتری دارند ملین‌هایی ضعیف‌ترند.

توجه و توصیه:

۱٫در ابتداي شروع رژیم آلو و آب آلو اشخاص ممکن است احساس پري و نفخ و گاز و انواع دیگر ناراحتی‌هاي روده‌اي و معدي کنند. ولی پس از چندي روده‌ها خود را با این شرایط تطبیق داده و این عوارض در مدت کوتاهی شاید ظرف ۳ تا ۴ هفته

رفع می‌شود.

۲٫در آغاز رژیم سعی کنید از خوردن مقدار زیادي آلو خودداري کنید و بهتر است همیشه با مقدار کمی شروع و به تدریج اضافه شود تا وقتی که وضع لینت مزاج طبیعی شود.

فلفل قرمز

گرد فلفل قرمز برای یبوست بسیار مفید است زیرا حرکت دودي‌شکل روده‌ها را تحریک می‌کند. برای این منظور هر روز به مقدار کم با غذایتان فلفل قرمز مصرف کنید.

کاهو

محققان معتقدند که کاهو ملین و آرام‌بخش است و یبوست صفراوی را از بین می‌برد.

لوبیا

اگر دچار بیماری روده‌ای خاصی نیستید حتما برای رفع یبوست لوبیا بخورید. لوبیا دارای مقدار زیادی فیبر است. برای از بین بردن نفخ لوبیا قبل از پختن یکی دو روزی لوبیا را خیس کنید.

هویج

در تحقیقات جدید نشان داده‌اند که هویج جزو گیاهانی است که تاثیر به سزایی در افزایش حجم مدفوع و تسهیل در دفع مدفوع و درمان یبوست دارد. اگر نگاهی به مقالات قبلی بیندازید یادتان می‌آید که هویج تقریبا برای همه چیز خوب بود. پس تا الآن هویج را باید در رژیم غذایی‌ هر روزه‌تان جا داده باشید.

خانم های باردار سعی کنند برای درمان یبوست بارداری از هویج استفاده نکنند.

جو

جو از روزگاران کهن همیشه به عنوان بسته‌اي از ترکیبات دارویی مفید براي بیماري‌هاي قلبی، یبوست و دیگر اختلالات هاضمه و

احتمالا سرطان شناخته شده است.

بهترین راه این است که جو با سبوس کامل به صورت آرد یا بلغور جو مصرف شود. جو سفیدکرده که اغلب در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود داراي آثار شفابخشی کمتري به خصوص در رفع یبوست است چراکه نظر کارشناسان این است که هرچه بیشتر آرد جو را تصفیه کنند یعنی بیشتر سبوس آن گرفته شود اثر شفابخشی آن کمتر می‌شود.

سویا

سویا مانند تمام گیاهان خانواده لگومینوز براي سلامت کولون‌ها و تنظیم تخلیه و دفع بسیار مفید است. بنابراین از گیاهان مفید براي رفع یبوست و بواسیر و سایر اختلالات دفعی می‌باشد و احتمالا براي سرطان کولون نیز مفید است.

 

عدس

در هندوستان عدس را به عنوان مسهل مصرف می‌کنند و در موارد یبوست و سایر ناراحتی‌هاي روده‌اي اثر مفید دارد.

یولاف

سبوس یولاف یا جو دوسر بسیار ملیّن است. تحقیقات نشان می‌دهد که آرد یولاف و سبوس یولاف هر دو در افزایش حجم مدفوع کمک کرده و از طرق مختلفی به سلامت روده بزرگ کمک می‌کند و براي رفع یبوست مؤثر است.

گردو

گردو براي برطرف کردن یبوست، درد روده، اسهال خونی و سوزش سر دل کاربرد دارد.

سیب

خوردن میوه سیب هم براي جلوگیري از یبوست مفید است و ملین می‌باشد.

apple

آوئه‌ورا

در هند و پاکستان و همینطور آفریقا از گیاه صبر یا آلوئه‌ورا براي رفع یبوست، بواسیر و رفع ناراحتی‌هاي معده استفاده ‌می‌شود.

نکته مهم:

زنان باردار در خوردن ملین‌ها باید احتیاط کنند چون اکثر ملین‌ها قاعده‌آور نیز هستند و ممکن است خطر سقط ایجاد کنند. پس خانم‌های باردار که دچار یبوست می‌شوند باید برای مقابله با آن از رژیم‌های غذایی پرالیاف استفاده کنند.

در این مقاله با خوراکی‌هایی که برای رفع یبوست مفیدند آشنا شدیم

در مقاله بعد به چند داروی گیاهی درمان کننده یبوست اشاره می‌کنیم.

مقالات مرتبط

از بین بردن موهای زاید از دغدغه‌های افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما این سوال را داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد استفاده کنیم.

رژیم جدیدی گرفته‌ایم یا تازه شروع به ورزش کرده‌ایم اما اولین تاثیری که در ظاهرمان می‌بینیم لاغر شدن صورت است و زار و نزار به نظر‌رسیدن.

همه ما تا به حال، حداقل به یکی از انواع عفونت دچار شده‌ایم. از گلو درد، دندان درد و جوش های چرکی گرفته تا عفونت های پر دردسرتر مثل عفونت ادراری.

میگرن از آن کابوس‌های تمام نشدنی است که برخی مجبورند سالیان سال با آن دست و پنجه نرم کنند و ساعات زیادی زجر و عذاب را تحمل کنند

شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند.

بعضی از افراد همیشه با مشکل “جوش” سرو کار دارند. بعضی هم وقتی جوش می‌زنند  می‌فهمند که قرار است به یک مهمانی حسابی دعوت شوند!

گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای پیشگیری و درمان زخم معده- مانند بسیاری از بیماری های مزمن دیگر- پیشنهادات قابل اطمینانی دارند.

سنگ کلیه یکی از سخت‌ترین بیماری‌های رایج بین افراد است. به طور مععمول خیلی‌ها را می‌شناسیم که حداقل یک بار دچار سنگ کلیه شده‌اند

راه حل همه چیز در طبیعته…

آنچه دیگران بیشتر خواندند

با ما در تماس باشید

درباره ما

ارتباط با ما

از بین بردن موهای زاید یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد محسوب می‌شود. خیلی از ما همیشه این سوال را در سر داریم که از چه روشی برای زدودن موهای زائد بدن استفاده کنیم که سخت، دردناک، پرهزینه و وقت‌گیر نباشد و در عین حال پوستمان را زیبا کند و بر سلامتی‌مان تاثیری مثبتی بگذارد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گروه بی بی عطار می باشد.

 شاید شما هم جزو کسانی باشید که می‌خواهید روشی کاربردی و طبیعی برای تقویت موهای عزیزتان پیدا کنید.بعضی‌ها از همان بدو تولد موهای ضعیف و کم‌پشتی دارند. بعضی هم تحت شرایط مختلف شاهد ریزش و ضعیف شدن موهای نازنینشان هستند.ممکن است حرص و جوش زیادی خورده باشید

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم.

بی بی عطار را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.