خواص متفاوت گیاهان دارویی

حتما همه ما برخی خواص بعضی گیاهان دارویی را می‌دانیم. مثلا می‌دانیم که گل‌گاوزبان آرام‌بخش است و نعناع ضد نفخ. اما از بسیاری از خواص متنوع هر داروی گیاهی هم ناآگاهیم.

با آنالیز هر گیاه دارویی می‌بینیم که درون آن میلیون‌ها ماده شیمیایی مختلف با مقادیر متفاوت وجود دارد که هر یک- زیاد و کم- تاثیری بر بدن انسان می‌گذارد. همین مقادیرِ مختلفِ موادِ مختلف در بخش های متفاوت گیاهان مثل ساقه، برگ، ریشه و میوه باعث می‌شود که استفاده از اجزای مختف هر گیاه دارویی خاصیتی تازه داشته باشد. مثلا در مورد انار، ما می‌بینیم که از ریشه و ساقه اش گرفته تا گلها، برگ ها، پوستِ میوه، دانه ها و حتی هسته دانه ها همه و همه خواص درمانی مختلفی دارند. حالا هر کدام از این قسمت ها را می‌شود به روش‌های متفاوتی فرآوری کرد و آن وقت است که روش های مختلف فرآوری، با تاثیری که بر مواد مؤثره موجود در قسمت های مختلف گیاهان دارویی دارد، می‌تواند خاصیت متفاوتی از آن گیاه دارویی را به ظهور برساند.

همین‌طور وقتی که هر گیاه دارویی را با گیاهان دارویی دیگر ترکیب و مصرف می‌کنیم، با ترکیب مواد مؤثره موجود در این گیاهان، تاثیرات متنوع‌تری را از گیاهان دارویی می‌بینیم. همه این تنوع را اضافه کنید به تنوع تاثیر هر گیاه دارویی بر افراد با شرایط فیزیکی متفاوت. هر گیاه دارویی و هر داروی گیاهی، با توجه به تبع افراد، سن و سال و جنسیتشان می‌تواند تاثیر متفاوتی بر افراد مختلف داشته باشد.

و همه اینها  تازه اطلاعات ناقصی است که بشر امروز با علم اندکش به دست آورده است. با پیشرفت روزافزون علم، دانشمندان به نکات جذاب تری از تاثیر گیاهان مختلف بر سلامت بدن دست می‌یابند که می‌تواند به ارتقای سلامت همه ما کمک کند.

پس با ما همراه باشید تا با دادن اطلاعاتی دقیق و به‌روز از خواص شگفت‌انگیز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی شما را در مسیر سلامتی یاری دهیم.

مقالات مرتبط

جینسینگ معجزه گر

احتمالا اگر شما در قرون گذشته پا به این جهان گذاشته بودید و در دربار پادشاهان چین و ژاپنی یا با سرخپوستان آمریکایی زندگی نمی‌کردید هیچ اطلاعی از خواص زندگی‌بخش جینسینگ نداشتید. اما حالا که خوشبختانه در قرن بیست‌و‌یکم زندگی می‌کنید و می‌توانید از اسرار این گیاه دارویی شگفت‌انگیز سر دربیاورید و جینسینگ را تهیه کنید و با مصرفش سلامت و شادابی‌تان را ارتقا دهید، با ما همراه باشید…

زیره و خواص آن

سه نوع زیره داریم که شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با هم دارند: زیره سیاه، زیره سبز، و زیره کوهی.زیره به طور کلی طبع گرم و خشک دارد به همین علت استفاده مداوم و زیادش برای افرادی که طبع گرم دارند مضر است و برای بهره‌مندی از منافع آن باید برای افراد گرم مزاج زیره را در سرکه بخیسانیم و بعد مصرف کنیم. زیره سیاه همان زیره کرمان خودمان است. گیاهی دو ساله با ساقه‌ای تو‌خالی و برگ‌های سبز و نواری شکل که ……

شفای بدن با روغن زیتون

فکر می‌کنم همه ما کم یا زیاد از خواص بی‌شمار و شگفت‌انگیز روغن زیتون آگاه هستیم و با پیشرفت علم نیز، دانشمندان هر روز، خواص جدیدی از روغن زیتون کشف و ما را به استفاده از آن ترغیب می‌کنند.بگذارید مسئله جالبی را درباره روغن زیتون برایتان تعریف کنم : ساکنین جزیره کرت نسبت به هر جای دیگری از دنیا در برنامه‌ی غذایی‌شان از چربی‌ها استفاده می‌کنند. به خاطر همین موضوع تصور می‌شد که …..

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

خوانا نیست؟ یکی دیگه! captcha txt

برای جست و جو بنویسید و Enter را بزنید.